Projekt "Virtograd u razrednoj nastavi"
Svrhu i ciljeve programa Virtograd htjeli smo na jednostavan način implementirati u projekt "Virtograd u školi", koristeći postojeće resurse i način rada u školi.
Naš rad na ovom projektu može se podijeliti u dva dijela:
1. Edukacija za djecu, roditelje i učitelje
Pripremili smo tri uvodne radionice kojima smo htjeli djeci, roditeljima i učiteljima omogućiti da upoznaju program Virtograd, koncept ID-a te način na koji pomažemo djeci i odraslima otkriti i razvijati talente, a kod djece i poticati cjeloviti razvoj.
Na ovim radionicama djeca, roditelji i učitelji imali su priliku upoznati i Gardnerovu teoriju višestrukih inteligencija kao okvir za otkrivanje talenata. Nadalje, imali su prilike povezivati talente i uloge potrebne za stvaranje i izvedbu kazališne predstave, kao i povezati talente i postojeća zanimanja. Na taj način svi su polaznici imali priliku osvijestiti da svatko od nas ima određene talente koji nam omogućuju da stvaramo u puno različitih uloga i zanimanja pa je stoga važno istražiti i područje naših interesa. Radeći s djecom na projektu istraživali smo i gdje nam je srce, koji nam je talent/koji su nam talenti najdraži te koje nam je područje djelovanja najdraže. Iako su teme bile iste za sve tri skupine, sam proces radionica bio je ponešto različit za svaku skupinu polaznika. |
2. Postavljanje i izvedba predstave
Okosnica projekta "Virtograd u školi" jest postavljanje i izvedba predstave "Čiji je crtež najljepši".
Riječ je o priči u kojoj tri djevojčice koje zbog toga što uživaju u crtanju prelaze u raspravu čiji je crtež najljepši. U tu raspravu uključuju se malena bića iz grada Virtograda – Virtići, vrline koje djeci pomažu da prihvate sebe i prepozanju svoje talente, ali i da razviju vrline koje će im pomoći da ostvare svoje talente u suradnji s drugima. Kako otkrivanje talenata, izgradnja vrlina, razvoj kreativnosti i stvaralaštvo ne bi bilo prejednostavno, tu su i Manići, stanovnici Manograda koji svojim otrovnim strelicama doprinose da se djeca osjećaju bezvrijedno, da se uspoređuju jedni s drugima, da su zavidna i svadljiva, a najviše od svega vole svađu i razdor među djecom te odvraćanje od korištenja svojih talenata. U priči se pojavljuje i Virtica Vrijednica Posebnica te Virtići gospodin Talentić i gospodin Marljivko koji djeci pomažu da vide kako je svatko vrijedan i poseban te kako je svatko dobio talente koje je važno otkriti, razvijati i onda koristiti. |
Postavljanje i izvedba predstava nije nešto novo u školskom sustavu. Baš zato što je djeci i učiteljima već poznat ovakav projekt, odlučili smo upravo proces postavljanja i izvedbe predstave iskoristiti za implementiranje programa Virtograd. Došli smo do poznatog produkta na potpuno drugačiji način. Stvorili smo okruženje u kojem djeca mogu slobodno vidjeti da je svatko vrijedan i poseban, oprobati različite aktivnosti i bez pritiska od ocjenjivanja i vrednovanja, sama vidjeti što im ide dobro, a što ne, koje uloge u postavljanju i izvedbi predstave im se sviđaju, a koje ne. Budući da su sami odlučivali u koje timove će se uključiti i koje uloge će izabrati u postavljanju i izvedbi predstave, na temelju uvida što im ide dobro i što ih zanima, njihova motivacija bila je velika i davali su se u potpunosti u svojim ulogama te su vidjeli da su sve uloge u nastajanju predstave bile važne. Budući da je svako dijete bilo u ulozi u kojoj se dobro snalazi i može dobro sebe izraziti i vrijeme postavljanja predstave bilo je kraće od uobičajenog, manje je bilo nesporazuma i nezadovoljstva, a više suradnje i međusobnog poticanja.